Co z tymi geodetami?

szcza geodezja wyższa, która uwzględnia w swoich pomiarach również kulistość ziemi. Nie każdy nadaje się na geodetę ( czy też mierniczego)- jest to zawód wymagający sporych umiejętności z zakresu matematyki oraz precyzji i dokładn

Co z tymi geodetami? Są tego rodzaju gałęzie biznesu, które prężnie prosperują lokalnie. Dobry przykład to . Krótko o geodezji i pracy geodety.

Czy geodezja to łatwy zawód?

Geodezja to nie łatwy zawód, zwłaszcza geodezja wyższa, która uwzględnia w swoich pomiarach również kulistość ziemi. Nie każdy nadaje się na geodetę ( czy też mierniczego)- jest to zawód wymagający sporych umiejętności z zakresu matematyki oraz precyzji i dokładności.

Mapki przygotowywane przez geodetów są podstawą w podziałach nieruchomości, więc każdy błąd może wiele kosztować. Z tego też powodu usługi geodezyjne nie należą do tanich, ma to również swoją podstawę w drogim sprzęcie pomiarowym jaki muszą posiadać, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.


Podział nieruchomości

Dla wielu geodeta kojarzy się z człowiekiem z dziwną tyczką i mierzącym nie wiadomo co. Geodezja to nie tylko pomiary i tworzenie mapek geodezyjnych. Geodeci zajmują się również podziałami nieruchomości: działek, gruntów czy budynków.

Podziały wykonuje na przykład gdy powstały spory pomiędzy współwłaścicielami gruntu o jego użytkowanie. W przypadku sprzedaży części nieruchomości lub przy dokupieniu gruntu i dołączenie go do już posiadanego. Wszelkie informacje o podziałach geodezyjnych i administracyjnych działek i nieruchomości można znaleźć w księgach wieczystych przechowywanych w sądzie.


Geodeta w pracy

W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.

Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.



© 2019 http://informator.lezajsk.pl/