Coś dla elektryków - o transformatorach

w. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w s

Coś dla elektryków - o transformatorach skup transformatorów

Podział transformatorów


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.


Najważniejsze informacje o transformatorach elektrycznych


W niniejszym artykule postaramy się dać odpowiedź na pytanie ? czy stosowanie transformatorów elektrycznych jest konieczne do zapewnienia dostępu do prądu w mieszkaniu? Wprawdzie technologia idzie do przodu, ale transformatory elektryczne są nadal kluczowe w doprowadzeniu energii do mieszkania, domu, gospodarstwa jednorodzinnego czy do dużych hal magazynowych. Warto dodać, że także w przypadku transformatorów elektrycznych produkuje się je z coraz to lepszych elementów zatrudniając specjalistów, którzy są w stanie zaproponować najnowsze rozwiązania zgodne ze zdobyczami technologii XXI wieku. Wszystko to sprawia, że instalacje elektryczne w domach są na coraz lepszym poziomie, a co za tym idzie ? są po prostu bardziej bezpieczne.


Budowa transformatora


Jak wygląda transformator i z czego jest zbudowany? Podstawowy transformator składa się z dwóch istotnych części ? stalowego rdzenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kolumny nawija się uzwojenie oraz jarzm. Najczęściej rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich i odpowiednio izolowanych blach, które dodatkowo są silnie nakrzemione. Natomiast obwody elektryczne transformatora, którymi są uzwojenia osadzone na kolumnach, są wykonane w izolowanych przewodów miedzianych albo aluminiowych. Uzwojenia są od siebie odseparowane, co oznacza że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, za to energia jest przekazywana przez pole magnetyczne.



© 2019 http://informator.lezajsk.pl/