O pracy w geodezji

nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej k

O pracy w geodezji Istnieją takie firmy, które prężnie rozwijają się lokalnie. Doskonały przykład to . Dlatego dzisiaj o geodezji i pracy geodety.

Definicja encyklopedyczna podziału nieruchomości

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości


O początkach inwestycji

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.


Praca geodety

W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.

Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.



© 2019 http://informator.lezajsk.pl/